Українська мова



Перший урок за темою «Дієприслівник» у 7-му класі

Т е м а. Дієприслівник як особлива форма дієслова.
Мета: сформувати в учнів поняття про дієпри­слівник як особливу форму дієслова та дієприслів­никовий зворот; ознайомити з видами дієприслів­ників, способами творення їх, правилами написан­ня не з дієприслівниками; розвивати логічне мис­лення учнів, уміння цілісно сприймати матеріал, ре­алізовувати на практиці свої знання, формувати сталий інтерес до рідної мови, самокритичність, са­мостійність у здобутті знань.
Обладнання: схема "Дієприслівник" (на слайдах), алгоритм "Самоконтроль-прогноз", "ко­льорові смужки" (паперовий або електронний варіант), тестові завдання.
Тип уроку: урок формування мовної компе­тенції.

Хід уроку
Слово вчителя. Назвати дію, стан, процес, вира­зити ставлення чи побажання нам допомагають дієслова. Проте часто дії, стани, процеси супрово­дять одне одного, тобто відбуваються одночасно. Наприклад, ми можемо йти і співати, слухати і пи­сати, малювати і говорити. Але як же тоді визначи­ти, яка дія основна, а яка - додаткова? Розгляньмо два речення:
1. Па пагорбі сніг танув і розтікався струмками. 2. На пагорбі сніг, танучи, розтікався струмками.
У першому реченні складно визначити головну дію, здається, що спочатку сніг розтанув, а потім розтікався струмками. Але ж насправді обидва про­цеси відбувалися одночасно. Виразити це дає змогу дієприслівник у другому реченні, який позначає до­даткову дію.
Отже, використання такої форми дієслова, як дієприслівник, робить наше мовлення точнішим і лаконічнішим, а відтак, - зрозумілішим. Щоб цього навчитися, потрібно знати багато важливого про особливу форму дієслова - дієприслівник.
Запишіть тему сьогоднішнього уроку - "Діє­прислівник як особлива форма дієслова". Ми по­винні засвоїш морфологічні ознаки, синтаксичну роль дієприслівника, ознайомитися з правилами правопису, способами творення дієприслівника від ді< слова, тобто розглянути діє прислівник у цілому. Вже на цьому уроці ми спробуємо спрогнозувати свої результати за допомогою алгоритму, а також застосувати здобуті теоретичні знання на практиці під час виконання тесту. Скористаймося для цього кольоровими смужками, де на білому полі фіксува­тимемо результати самоконтролю за алгоритмом, а на червоному - підсумки тесту.
Лекція-візуалізація. Учитель розповідає про дієприслівник, підсумовуючи кожну частину лекції відповідним слайдом.
П л а н
1. Поняття про дієприслівник, його ознаки та синтаксична роль.
2. Категорія виду дієприслівників і творення їх.
3. Написання не з дієприслівниками.
4. Дієприслівниковий зворот, розділові знаки при ньому.

Слайд №1
Дієприслівник
незмінна форма дієслова
додаткова дія
що роблячи? що зробивши?

Слайд № 2
дія + прислівник
поєднує ознаки:










Слайд № 3
дієслова






1.Час
а)      теперішній: знаючи, пишучи,]
б)  минулий: знавши, писавши.
2. Вид
а)  недоконаний —>      що роблячи?
   теперішній час                  Ù                   Ù
   дієслова 3 ос. мн.   +   -учи, (-ючи), -ачл, (-ячи)
 
грають + -ючи = граючи
стоять + -ячи = стоячи
б)  доконаний —>        що зробивши?
    Інфінітив                           Ù       Ù
   дієслова 3 ос. мн.   +   -ши,  -вши
 
грати + -вши = гравши

Слайд № 4
Прислівника





1.Незмінний: відкидаючи, переповівши.
2.Синтаксична роль - обставина.
Пройшовши півдороги, Яків повеселів. (Обставина часу.)

Слайд № 5
Дієприслівниковий зворот
(дієприслівник + залежні слова)
­1. ДЗ,  ____==.    2.       ____, ДЗ, ==.   3. ____==, ДЗ.
 

На письмі виділяється комами



Слайд № 6
Не з дієприслівниками




ОКРЕМО

РАЗОМ
Завжди: не пишучи.

Утворені від дієслів:
а) які без не не вживаються:
неволячи;
б) з префіксом недо-:
недобачаючи.













Робота зі слайдами. Гра "Продовжи ланцю­жок". Щоб засвоїти новий матеріал, ви одне за од­ним відповідаєте на запитання, тобто розкриваєте зміст понять, які я показую на схемі.
(Учитель вказує на слона: дієприслівник, дієслова, час, вид, прислівник, синтаксична роль, доконаний вид, недоконаний вид, дієприслівниковий зворот, не з дієприслівниками.)
Прогнозування результатів. Самооцінка знань за алгоритмом.
Подивіться на дошку, де розміщено алгоритм "Самоконтроль-прогноз", який складається з речень з однаковим початком і кінцем. Ви маєте виставити бал, який прогнозує наші результати у вивченні теми "Дієприслівник". Свої прогнози фіксуєте на білому полі "кольорових смужок", навпроти номера запитання.

Я вважаю, що можу вивчити

на ……… балів

ü  поняття про дієприслівник, його ознаки та синтаксичну роль
ü види дієприслівників і творення їх
ü правила написання не з дієприслівниками
ü дієприслівниковий зворот, розділові знаки при ньому

Підсумуйте бали і поділіть на 1 (кількість запи­тань), середній бал запишіть унизу білого поля.
            Практичні завдання
*   Для учнів, які прогнозували свої знання в середньому від 4 до 7 балів.
Тест
1. Дієприслівники виражають:
а) ознаку предмета за виконаною дією;
б) додаткову дію або стан предмета;
в) ознаку предмета за кольором.

2. Знайдіть дієприслівник:
а)      прикрасити;
б)     прикрашаючи;
в)     прикрашений.
3. У реченні "Жита зашелестіли, підіймаючи догори колоски" дієприслівник із залежними словами виражає:
а)      означення;
б)     присудок;
в)     обставину.
4. Дієприслівники мають форму:
а)     лише доконаного виду;
б)     лише недоконаного виду;
в)     доконаного і недоконаного виду.
5. Укажіть дієприслівник доконаного виду:
а)      пишучи;
б)     читаючи;
в)     переглянувши.
6. Визначте дієприслівник недоконаного виду:
а)      говорячи;
б)     вийшовши;
в)     отямившись.
7. Дієприслівниковий зворот, виступаючи в реченні об­ставиною, на письмі...
а)      виділяється лише тоді, коли стоїть у кінці речення;
б)      комами не виділяється;
в)      виділяється комами незалежно від місця в реченні.
8. У реченні "Степ струснувши з себе робу горить рів­ним ЖОВТІ їм кольором" не виділений комами дієприслівни­ковий зворот стоїть:
а)      на початку речення;
б)      усередині речення;
в)      у кінці речення.
9. Виділіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки при дієприслівниковому звороті:
а)      Вітри північні тремтять, затихаючи між кущами лавровими (Леся Українка):
б)      Солодкою стрілою пізній цвіт скрадаючись, приморозок ронить (М. Рильський);
в)      Весняний вітер нетерпляче зітхає оббігаючи узлісся (Леся Українка).
10. Не з дієприслівниками пишеться разом лише тоді, коли дієприслівник:
а)      без не не вживається;
б)      стоїть у реченні перед дієсловом - присудком;
в)      виражає спосіб дії.
11. Знайдіть дієприслівник, який з не пишемо разом. а) (не) хтуючи; б) (не) знаючи; в) (не) спитавши.
12.Укажіть дієприслівник, що з не пишемо окремо:
а)      (не) підстрибнувши;
б)      (не) дочуваючи;
в)      (не) зчувшись.

*    Для учнів, які спрогнозували свої знання в середньому від 8 до 12 балів.

Прочитайте текст. Виконайте завдання після нього.
Весна, перемішавши промені сонця й фарби веселки, кидала їх з високості на землю, які ловив ліловий бузок. Бузок здавна відомий не лише чарівністю й ніжністю квіток. Парфумери, виготовляючи свою пахучу про­дукцію, використовують його ефірні духмяні олії. Меди­ки застосовують бузок, лікуючи хвороби нирок. Такий звичайний на вулицях, у скверах та парках міст, сіл, бу­зок посідає чільне місце в колекції рослин Центрально­го ботанічного саду ПАН України (3 журн.).
I. Знайдіть і випишіть з тексту дієприслівники. Якими членами речення вони виступають?
II.Укажіть вид виписаних дієприслівників. Від підкреслених у тексті дієслів утворіть дієпри­слівники.
III.Випишіть виділене речення, розставляючи розділові знаки при дієприслівниковому звороті. Підкресліть дієприслівникові звороти за їхньою синтаксичною роллю в усіх реченнях тексту.
IV.Доповніть текст одним реченням з дієпри­слівником, який вживається з часткою не.

Самоконтроль і самооцінювання. Викопавши тест, учні з середнім балом 4-7 перевіряють відпо­віді за таблицею, поданою на дошці, іі підсумову­ють результати у 1-х трійках запитань. Кожна пра­вильна відповіді) - З бали, за три завдання -9 балів. Ці результати фіксують на червоному полі кольорових смужок: за 1-3 завдання тесту навпро­ти цифри "Г, за 1 -6 навпроти цифри "2" і т.д. Якщо в одержаних результатах бодай за одну трійку завдань є 9 балів, то до них додають З бали бонусу. Потім підсумовують бали червоною поля і ділять на 1 (кількість питань алгоритму), а внизу записують середній бал.

Таблиця відповідей


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
а








+
+
+
+
б
+
+





+




в


+
+
+

+






    Учні, які працювали з текстом, перевіряють ро­боту колективно. 3а правильну відповідь дістають по 6 балів, підсумовуючи результати за кожну пару завдань. За 7-ме завдання, яке перевіряє вчитель, одержують максимум 12 балів, а якщо допущені по­милки, то віднімають по 2 бали за кожну.
    У ч и те л ь. Порівняйте результати двох смужок: що легше - засвоїти теоретичний матеріал чи засто­сувати його на практиці? Підніміть руки: 1) у кого середній бал обох смужок збігається; 2) у кого се­редній бал білого поля більший, ніж червоного; 3) у кого середній бал червоного поля більший, ніж білого. (Учитель докладно аналізує результати учнівського самоконтролю.)
    Підсумовуючи вивчене, складіть монолог «На уроці я засвоїв..»
Домашнє завдання.
1. Вивчити конспект.

2. Скласти таблицю "Розрізнення форм дієслова", запам'ятати морфологічні ознаки іі синтаксичну роль дієприкметника і дієприслівника.

Комментариев нет:

Отправить комментарий